WooCommerce Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Gönderi Yöntemlerini Gizlemek

WooCommerce kullanıcılarının en çok sıkıntı yaşadıkları konuların başında kargo yönetimi gelmekte. Özellikle ücretsiz kargo seçeneği aktifken diğer gönderi…
WooCommerce Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Gönderi Yöntemlerini Gizlemek
WooCommerce kargo yöntemi gizleme

WooCommerce kullanıcılarının en çok sıkıntı yaşadıkları konuların başında kargo yönetimi gelmekte. Özellikle ücretsiz kargo seçeneği aktifken diğer gönderi yöntemlerinin gizlenememesi, WooCommerce gibi dünyanın en çok kullanılan e-ticaret altyapısına pek yakışmayan bir durum. Bugün sizlere WooCommerce e-ticaret sitelerinizde ücretsiz kargo aktifken diğer ödeme yöntemlerini nasıl gizleyeceğinizden bahsedeceğim.

WordPress yönetim panelimizde giriş yaptıktan sonra WooCommerce > Ayarlar > Gönderim alanından bir ücretsiz kargo senaryosu oluşturduk. Bu senaryoda 150 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz gönderinin aktif olması gerekli.

woocommerce ücretsiz kargo oluşturma

Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere WooCommerce sitemizde oluşturduğumuz ücretsiz gönderim seçeneği aktif olduğunda diğer kargo gönderim yöntemi gizlenmedi.

Ücretsiz kargo gizleme

Aslında müşteri sepetine 150 TL ve üzeri ürün eklediğinde diğer kargo yöntemleri gizlenmeli ve sadece “ücretsiz kargo” seçeneği kalmalıydı.

Peki bu neden önemli?

Müşterininiz 150 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo seçeneğine hak kazanmasına rağmen ekstra kargo öder ve bu durum müşterilerin gözünden kaçabilir. Müşterileriniz bu durumu fark ettiğinde sizden kargo ücretini isteyebilir yada internet üzerinde ve sosyal medya sitelerinde markanız adına kötü yorumlarda bulunabilir. Bu tarz bir duruma meyil vermemek için WooCommerce sitelerinizde ücretsiz kargo aktifken diğer gönderi yöntemlerini gizlemeniz gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Gönderi Yöntemleri Nasıl Gizlenir?

Sitenize ekleyeceğiniz basit bir kod ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken WordPress admin panelinize giriş yapmak ardından Görünüm > Tema Düzenleyici > functions.php dosyasını tıklayarak aşağıda size verdiğim kodu müsait bir alana eklemek.

/**
 * EĞER ÜCRETSİZ GÖNDERİ AKTİF İSE DİĞER GÖNDERİ YÖNTEMLERİNİ GİZLE
 */
function hide_shipping_when_free_is_available( $rates, $package ) {
	$new_rates = array();
	foreach ( $rates as $rate_id => $rate ) {
		// Only modify rates if free_shipping is present.
		if ( 'free_shipping' === $rate->method_id ) {
			$new_rates[ $rate_id ] = $rate;
			break;
		}
	}
	if ( ! empty( $new_rates ) ) {
		//Save local pickup if it's present.
		foreach ( $rates as $rate_id => $rate ) {
			if ('local_pickup' === $rate->method_id ) {
				$new_rates[ $rate_id ] = $rate;
				break;
			}
		}
		return $new_rates;
	}
	return $rates;
}
add_filter( 'woocommerce_package_rates', 'hide_shipping_when_free_is_available', 10, 2 );

Eğer Görünüm > Tema Düzenleyici seçeneği sizde gözükmüyorsa, CPANEL yada FTP programı aracılığı ile sitenizin hosting alanına bağlanın ve sırasıyla public_html > wp-content > themes > TEMANIZ > functions.php dosyasını bir yazı editörü ile açın ve kodu ekleyerek geri yükleyin.

Dikkat: Bu ekleyeceğiniz kod eğer doğru bir şekilde eklenmezse sitenizde sorun olabilir. O yüzden mutlaka bir profesyonelden destek alın.

Yukarıda paylaştığım kodu doğru bir şekilde eklediyseniz artık müşterileriniz ücretsiz kargo seçeneği ile siparişlerini verebilir ve diğer gönderim yöntemleri gizlenmiş olur. Umarım paylaştığım bu kodlar işinize yarayacaktır. Uygulama hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından bana iletebilirsiniz.

Total
2
Paylaşım
2 yorum
  1. Merhaba, kod benim sitede maalesef çalışmadı. docs.woocommerce sayfasında (WC Hide Shipping Methods) eklentisini önermişler. Eklentiyi kendi sitemde denedim sorunsuz çalışıyor. Bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
wordpress-stok-kapat

WooCommerce Stokta Olmayan Ürünler Nasıl Gizlenir

Sonraki İçerik
WordPress Blog Temaları

Kişisel Bloglar için Mobil Uyumlu WordPress Temaları

Bunları okudun mu?
Ücretsiz WordPress ve WooCommerce eğitimleri paylaştığım Youtube kanalıma abone oldun mu?
Hemen Abone Ol
Total
2
Paylaşım